• 2025. június 12. (csütörtök) 18:00
  • Grand Café

Horváth Dániel: Mi az ámbra?

Horváth Dániel középiskolai tanár Nyergesújfaluban, irodalmi beszélgetéseket szervezett a diákjainak a covid lezárások idején, a készült beszélgetésekből pedig interjúkötetet szerkesztett 2024-re. Az élő irodalom közoktatásbeli szerepéről, a szervező munka és a kérdezés mikéntjéről, a középiskolás közönség hálájáról, érdeklődéséről vagy érdektelenségéről is kérdezi a szerzőt Csabay-Tóth Bálint.

Interjúkötet ez, amelyben nem riporter kérdez, hanem tanár, többnyire kamaszokból álló közönség előtt. Az interjúalanyok többsége író, költő, de akad köztük színész, zenész, természettudós, katolikus pap. Ami összeköti őket, hogy mind írnak, szinte kivétel nélkül szépirodalmat. 2020-ban találtam ki, hogy irodalmi beszélgetéssorozatot szervezek Nyergesújfalun. Nem gondoltam arra, hogy a szerzők a gimnáziumba is jöjjenek. Felvételt sem akartam készíteni. Azonban egy héttel az első beszélgetést követően bezártak a közösségi terek, a sorozat online térbe költözött, a felvételeket pedig az iskolában készítettük. Később már lehetett jelen lévő közönség, mégis készült felvétel is, mert a regionális televízió szívesen sugározta a beszélgetéseket. A könyv ötlete 2023 novemberében fogalmazódott meg. Ezt sem terveztem, de kiderült: minden adott hozzá. (…) Tanárként a találkozás erejében hiszek. Mindig kértem reflexiót a diákoktól, hogyan élik meg ezeket az alkalmakat. Meglepő visszajelzések érkeztek. Szerveztünk szövegelemző versenyeket zavarba ejtő élményt szerezve a szerzőknek azáltal, hogy zsűrizniük kellett a saját műveikről szóló elemzéseket. Nem akarok úgy tenni, mintha nem tudnánk, milyen nehéz ez a pálya. Úgy sem akarok tenni, mintha nem tudnánk: sokunknak ez a legszebb pálya. Engem ez a sorozat megtart egészen reménytelennek tűnő helyzetekben is. Hirdetni szeretném, hogy lehet ilyet csinálni. Remélem, ez a könyv motiválni tud kollégákat.

Horváth Dániel
(Esztergom, 1985) középiskolai tanár. Öt éve szervez kortárs irodalmi beszélgetéseket a nyergesújfalui szalézi középiskolában és a Kernstok Galériában. Helyi kiadványok szerkesztője, iskoladrámákat tartalmazó kötete 2022-ben jelent meg (Okosak és balgák). Néhány prózapróbálkozását közölte az Élet és Irodalom, de a fiókját igazából még nem nyitotta ki.
Csabay-Tóth Bálint
(Békéscsaba, 1998) író, költő, tagja a Fiatal Írók Szövetségének és a Törzsasztal Műhelynek, emellett az SZTE Irodalomtudományi Doktori Iskola doktorandusza, kutatási területe a 20. századi magyar irodalom és Sziráky Judith életműve. Első Pusztai anzix munkacímű novelláskötetének kiadásán dolgozik, vagyis inkább idegeskedik.
Helyszín: Grand Café Mozi és Kávézó, Szeged, Deák Ferenc u. 18.
A programra a belépés ingyenes, de a kihelyezett becsületkassza bevételével támogathatja a Grand Café további irodalmi programjait.

Ünnepi Könyvhét Szeged, 2025.
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.